Fahiş fiyat cezası 10’a katlanıyor

Mithat Yurdakul – Fahiş fiyat ve stokçuluğa sert tedbir geliyor. AK Parti’nin Meclis’e sunduğu kanun teklifine göre, perakende ticarette fahiş fiyat artışı için öngörülen azami para cezası 100 bin TL’den 1 milyon TL’ye, stokçuluk için öngörülen ceza ise her bir aykırılık için 1 milyon liradan 12 milyon liraya kadar yükseltiliyor. Teklifle, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında bir yıl içinde bir işletmeye verilebilecek toplam ceza miktarı da katlanacak. Buna göre, idari para cezalarının bir takvim yılına ilişkin toplam tutarı işletmenin küçük ölçekli olması durumunda 5 milyon TL yerine 20 milyon TL, işletmenin orta ölçekli olması durumunda 50 milyon TL yerine 200 milyon TL, işletmenin büyük ölçekli olması durumunda ise 250 milyon TL yerine 1 milyar TL olarak uygulanabilecek. Ticaret Bakanlığı’na, bir takvim yılı içinde 3 defa stokçuluk yaptığı tespit edilen ve idari para cezası uygulanan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere 7 güne kadar kapatma cezası verme yetkisi tanınacak. 

PAZARDA MALİYET ÖNLEMİ 

Teklifteki bir diğer maddeyle maliyetlerin düşürülmesi için sebze-meyve satılan kapalı pazar yerlerindeki satış yerleri için kiralama usulü kaldırılarak, yalnızca tahsis usulü ile kullandırılması sağlanacak. Ayrıca satıştan kaçınılan mal veya hizmetlere ilişkin her bir işlem için 2 bin 171 TL olarak uygulanan para cezaları artırılarak caydırıcı yaptırım uygulanması amaçlanıyor. Özellikle otomobil gibi ürünlerde stokçuluğun önüne geçilmesi beklenen düzenlemeyle satışından kaçınılan mal veya hizmet bedelinin yüzde 10’u kadar işletmelere para cezası verilebilecek. Böylece, teşhir edilen aracını satmaktan kaçınan bir galeri, 5 milyon liralık araç için 500 bin TL ceza ödemek zorunda kalacak. 

YETKİLİ SERVİSLERE CAYDIRICI TEDBİR

Teklifle bakım ve onarım hizmeti sunan yetkili servislere de mevzuata aykırı işlem başına ceza kesilerek tüketicinin korunması amaçlandı. Mevcut durumda, elektronik vb. ürünler satan üretici ve ithalatçılara, yasayı ihlal ettikleri işlemler için yetkili servis başına ceza kesiliyor. Yeni düzenlemeyle tüketici memnuniyetsizliğine yol açan servislere işlem başına cezayla caydırıcılığın artırılması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x