Karakaş’tan CHP eleştirisi

Deniz Gezginci

Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) tarafından Münih’te düzenlenen “Dünüyle bugünüyle Cumhuriyet” adlı sempozyumun konukları CHP eski Genel Başkanı Altan Öymen ve Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş oldu.

HDF Genel Başkanı Necip Şahin yaptığı açılış konuşmasında; “HDF’nin de kuruluş tarihi 29 Ekim, Cumhuriyet’in de kuruluşu 29 Ekim. HDF olarak Cumhuriyet’in 100.yılı için 32 HDF delegesi ile Ankara’ya gittik. Anıtkabir ziyaretinin ardından Atatürk Orman Çiftliği’ne 100 adet fidan diktik” dedi.

Kulluktan, yurttaşlığa 100 yıl vurgusu ile sözü alan CHP eski Genel Başkanı Altan Öymen konuşmasında büyük bir tehlikeye dikkat çekti. Öymen; “Birinci Dünya Savaşı’nı kaybeden ülkeler içinde, tekrar savaşarak zafer kazanan Atatürk’ün ordusu olmuştur. Kurtuluş Savaşı sonrasında yapılan devrimlerin toplamı çağdaşlaşma adımlarının ilk adımlarıdır. Bugün gelinen krizse çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü tek adam yönetiminin çıkaracağı anayasaya aykırı kanunları kontrol edecek bir Anayasa Mahkemesi ortadan kaldırılırsa, Anayasa’nın değiştirilmesi kabul edilemez maddelerine sıra gelebilir” dedi.

Yaptığı konuşmada daha çok CHP’nin önceki yönetimini eleştiren eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ise; “Kaybedilen seçimlerin özeleştirilerinin yapılmaması bundan önceki CHP yönetimlerinin zayıflığı, eksikliği, sorumsuzluğudur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x