Kurtarma tartışmaları sürüyor: Batık hazine… 570 milyar lira değerinde

Milyarlarca liralık batık hazineyi içeren 300 yıllık bir gemi enkazı nihayet bulunduğu yerden çıkarılıyor ancak içindeki servetin kime ait olacağını ise kimse bilmiyor.

İspanyol kalyonu San José, 1708’de İspanyol Veraset Savaşı’nda İngilizlerle yapılan bir savaş sırasında barut şarjörlerinin patlamasının ardından battı. 62 toplu, üç direkli gemideki 600 kişilik mürettebattan sadece 11 kişi hayatta kaldı.

Ancak gemiyle birlikte insanlar dışında, bir altın, gümüş ve zümrüt hazinesi de okyanus tabanına battı. Batık hazinenin kesin konumu yüzyıllar boyunca bir sır olarak kaldı ve bu da San José’nin “gemi enkazlarının tutulduğu kase” olarak anılmasına yol açtı.

Ancak 2015 yılında Kolombiya hükümeti, donanma dalgıçlarından oluşan bir ekibin Karayip Denizi’nin dibindeki enkazı bulduğunu duyurdu. Ertesi yıl başka bir dalgıç ekibi, altın külçeleri ve madeni paralar, çanak çömlek, çömlek gibi geminin korunmuş nesnelerini belgeleyen inanılmaz fotoğraflar çekti.

Kolombiya hükümeti, Başkan Gustavo Petro’nun 2026’da görev süresinin sona ermesinden önce tekneyi deniz tabanından kaldırmayı planladıklarını söyleyerek gemiden geriye kalanları kurtarma çabalarını hızlandırıyor. Ancak enkazın ve içindeki değerli hazinenin mülkiyeti için şu anda büyük bir mücadele olduğunu da belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x