Peru’da İlk Kez Dejeneratif Hastalığı Olan Kadına Ötanazi Yapıldı

Peru’da, Güney Amerika’da bulunan bir ülkede, dejeneratif bir hastalığı olan bir kişiye ülke tarihinde ilk kez ötanazi uygulandı.

ÖTANAZİ TALEBİNİ ADALET DİVANI KABUL ETTİ

Ulusal basında yer alan habere göre, 12 yaşından beri polimiyozit (kas ağrısı) rahatsızlığı olan ve tedavisi mümkün olmayan 47 yaşındaki Ana Estrada’nın ötanazi talebi Peru Adalet Divanı tarafından kabul edildi.

İLK KEZ DEJENERATİF HASTAYA ÖTANAZİ YAPILDI

Yargıç Josefina Miro Quesada, Estrada’nın tıbbi ötenazi prosedürünü kabul ettiğini ve kendi hür iradesiyle yaşama veda ettiğini belirtti. Böylece ülke tarihinde ilk defa, dejeneratif bir hastalığa yakalanan bir kişiye ötanazi uygulanmış oldu. Estrada’nın avukatı Josefina Miro Quesada, yaptığı açıklamada, Estrada’nın “onurlu bir ölüm hakkı” için beş yıldır hukuk mücadelesi verdiğini ve kendi isteği doğrultusunda ötanaziye karar verdiğini bildirdi.

‘ENDİŞE DUYMADAN BU KARARA İHTİYACIM VARDI’

Estrada’nın ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Ana, kendisine destek olan, mücadelesinde yanında olan ve kararına sevgiyle koşulsuz destek veren herkese minnettar kaldı” denildi. Estrada, 22 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Bu benim için ilk günden beri istediğim bir şeydi. Bu, hayatımın garantisi olduğunu biliyordum. Hayatımın son aşamasında, acı çekmeden ve ne olacağına dair endişe duymadan bu karara ihtiyacım vardı” ifadelerini kullanmıştı.

Solunum cihazına bağlı yaşayan Estrada’nın ötanazi talebi, 27 Temmuz 2022’de Yargıtay tarafından onaylanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x