Sosyal Medyanın Konuştuğu Valilik Talimatı: Sokak Köpeklerini En Az Acı Çekecek ve Hızlı Şekilde Öldürün

Sokak hayvanları, son yıllarda Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Kocaeli’nde de önemli bir sorun haline geldi. Bu sorunun çözümü için Kocaeli Valiliği harekete geçti ve belediyelere önemli talimatlar gönderdi.

Kocaeli Valiliği, sokak hayvanlarıyla ilgili alınacak tedbirleri duyurdu ve bu konuda belediyelerin sorumluluklarını vurguladı. Valilik, rehabilite edilmemiş köpek nüfusunu azaltmanın önemine değindi.

Valilik genelgesinde Sokak köpeklerinin artan sayısı nedeniyle halk sağlığının ciddi şekilde tehdit altında olduğu belirtildi. Çocukların sokakta oynayamadığı ve vatandaşların rahatça yürüyemediği durumların yaşandığına dikkat çekildi. Saldırılarla ilgili yaşanan sıkıntılar ve belediyelerin sorumluluklarını yerine getirmemesi konularına da vurgu yapıldı.

Kocaeli Valiliği, başıboş sokak köpekleri konusunda bağlı belediyelere yazı gönderdi. Bu yazıda, başıboş köpeklerin kısırlaştırılması ve bakım alanlarının kurulması istendi. Ayrıca iyileşme ihtimali olmayan veya çevre sağlığını tehdit eden köpeklerin en az acı veren ve hızlı ölümünü sağlayacak yöntemlerle öldürülmesi talimatı verildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili çok sayıda şikayet alındığı ve bu sorunla ilgili yasal çerçevede mücadele edileceği belirtildi. Belediyelere iletilen talimat, sosyal medyada da gündem oluşturdu. Sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü kimisi destek verirken kimisi de tepki yağmuruna tuttu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x